Sıkça
Sorulan
Sorular

1Sorumluluk
Kendinden sorumlusun. Seni bağlamak için kime izin verdiğinden sorumlusun. Yapacağınız şeylerle ilgili riskleri bilmek size kalmış. Fakat kendi anatominiz ve kişisel güvenlik kusurlarınız hakkında bilgili olun. Sağlık sorunlarınızı riggerınıza bildirmeniz veya farkında olması gerektiğini düşündüğünüz her şeyi onlara aktarmanız sizin sorumluluğunuzdadır.
2Kendinizi tanıyın
Temel ip ve güvenlik bilgisine ek olarak kendi vücudunuzu, zayıf ve güçlü kas gruplarınızı, hassas sinir noktalarınızı anlayın ve tanıyın. Bu bilgiler sizin kendi farkındalığınızı ve riggerınıza aktaracağınız doğru bilgileri edinmenize yardımcı olur. Vücudunuzda herhangi eski bir yaralanma var mı? Bondage sırasında hangi bölgelerden kaçınılması gerek? Kendi psikolojik durumunuzdan emin misiniz? Geçmişte hoş olmayan bondage deneyimleri yaşadınız mı? Tüm bu sorulara cevabın olumlu veya pozitif ise ne anlatacağını biliyorsun demektir. Rigger senin tüm bu durumlarını
3Rigger seçimi
İdeal olarak, riggerınız iyi iletişim kurabilmeli, iyi bir anatomi bilgisine sahip olmalı, olası risk ve acil durumlarda nasıl davranılacağını bilmeli. Riggerınızın bilgi ve tecrübesi iyi bir seviyede olmalı.
4Vücut ve ortam ısısı
Eğer üşüyorsanız dayanıklılığınız ve esaret altında kalma süreniz azalacaktır. Vücut ısınızın normale dönmesini bekleyin, bondage çıplak olarak gerçekleşecekse ortam ısısının yeterli olduğundan emin olun (fazla sıcak olmamasına da dikkat edin). Açık havada veya soğuk bir alanda bağlanacaksanız, sıcak tutacak bir şeyler giyin. Başlamadan veya molalar arasında mutlaka su için.
5Sahneye hazırlık
1. Vücudunuzda taze bir yara varsa bunu bildirin ve iyileşmesini bekleyin. Fiziksel kaynaklarınızı yaralarınızı onarması için kullanın.

2. Yeterince uyuduğunuzdan emin olun; uykusuz bir şekilde bondage size daha fazla stres verecektir.

3. Vücudunuzun yeterli besin ve su ihtiyacını karşıladığından emin olun. Yaz aylarında vücut daha fazla su kaybettiği için sahneden hemen önce su ihtiyacınızı karşılayın. Unutmayın ki bir sahne 1-4 saat arası sürebilir.

4. Bir sahne planlanmış ise, sahneden üç saat öncesine kadar aşırı ve karbonhidratlı yemek yemeyin. Bu önlem süspansiyon sahnelerinde kusma ihtimalini azaltır. Hafif şeylerle beslenin, biraz protein, meyve, fındık veya sebze gibi enerjinizi koruyacak besinler tüketin.

5. Esneme ve germe egzersizleri yapın. Bu kaslarınızı ısıtır, endorfin salınımını başlatır ve daha uzun süre daha fazla acıya karşı sizi daha dirençli yapar.

6. Bağlayacak kişi ile sahne hakkında müzakerede bulunun. Ne yapılacağını bilmeniz psikolojik hazırlığınızı hızlandırır.

7. Bedeninizin temiz olduğundan emin olum. Mümkünse sahne öncesinde duş alın.
6Anatomi
İnsan anatomisi hakkında bilgi sahibi olmanız daha güvenli bir bondage deneyimi yaşamanız anlamına gelecektir. Temel sinir ve kan dolaşımı bilgisine sahip olmanız riggerınızın bilgi seviyesini de anlamanıza olanak verir. Sinir hasarları gibi bir durum olması halinde uzun süreli his kaybı yaşayabilir, bu durum yaşam kalitenizi önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple sinirlerinizin hasar görmemesi önemlidir. Bu tip yaygın yaralanmalar genellikle suspension bağlamalarında görülmektedir.
7Sinir ve dolaşım bozuklukları
Ellerinizdeki veya vücudunuzun herhangi bir bölümündeki karıncalanma veya iğne batma hisleri bir şeylerin yanlış olduğu konusunda sizi uyarmalıdır. Bu batık ve karıncalanma hissinin en yaygın iki nedeni dolaşım kaybı ve sinir hasarıdır. Sorunun ne olduğunu anlayabileceğiniz birkaç semptom var, bu semptomlar her durumda görülmeyebilir ama genellikle yardımcı olacaklardır. Sinir hasarı benzersizdir, çünkü çoğu durumda elin sadece bir kısmı uyuşur ve karıncalanma hissi yaşarsınız. Sinir probleminin bir özelliği, bu hissin sadece elin bir kısmında ortaya çıkmasıdır. Sinir sıkışmaları içinde en sık görüleni “Karpal Tünel Sendromu” olarak bilinir ve el bileğiyle birlikte el parmaklarını etkiler. Elin ilk dört parmağına giden median sinirin el bileği hizasında sıkışmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık en sık karşılaşılan sinir hasarıdır.
8Beslenme
Bondage öncesinde öğün atlamadığınızdan ve aç olmadığınızdan emin olun. Uzun sürecek sahneler için elinizin altında su, içecek, atıştırmalık bulundurun.
9Drop
Çözülme anında dayanamayacağınız bir noktaya geldiğinizi hissedebilirsiniz. Paniklemeyin, sakin ve serinkanlı olun. Vücudunuzu, elinizi kolunuzu sabırsızlıkla hareket ettirmek riggerın işini zorlaştıracağı gibi kendinizde kalıcı hasarlar da bırakabilirsiniz. Bondage sonrasında yavaş germe - esneme hareketleri yapın. Ani bir hareket yapmaktan kaçının, ani hareket kaslarınız, eklemleriniz için zararlı ve riskli olabilir. Bu hareketler kan dolaşımını arttırır, kasları yumuşatır bu sayede baskıyı azaltarak olası fark edilmeyen hasarlara karşı iyileşme sürecinizi hızlandırır.